shotwell-0.8.1 - en to ja translation catalogue (709 entries)

en: Shotwell Photo Manager
ja: Shotwell 写真管理

en: Photo Manager
ja: 写真管理

en: Organize your photos
ja: 写真を整理します

en: Shotwell Photo Viewer
ja: Shotwell 写真展示

en: Photo Viewer
ja: 写真展示

en: Import from default %1$s library (%2$s)
ja: デフォルトの %1$s ライブラリからインポート (%2$s)

en: Import from another %s database file:
ja: 他の %s データベースファイルからインポート

en: Import from a %s database file:
ja: %s データベースファイルからインポート:

en: No database selected
ja: データベースが選択されていません

en: %s Database
ja: %s のデータベース

en: Shotwell failed to load the database file
ja: データベースのファイルを読み込む時にエラーが発生しました

en: Unable to create data directory %s: %s
ja: データディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Pictures
ja: 画像

en: Unable to create temporary directory %s: %s
ja: 一時ディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
ja: データサブディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Pin Toolbar
ja: ツールバーを固定

en: Pin the toolbar open
ja: ツールバーを開いた状態で固定します

en: Leave fullscreen
ja: 全画面表示を解除します

en: Leave _Fullscreen
ja: 全画面表示の解除(_F)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit Shotwell
ja: Shotwell を終了

en: _About
ja: 情報(_A)

en: About Shotwell
ja: Shotwell について

en: Fulls_creen
ja: 全画面表示(_C)

en: Use Shotwell at fullscreen
ja: Shotwell を全画面表示で利用します

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: More information on Shotwell
ja: Shotwell に関する詳しい情報

en: _User Manual
ja: 取扱説明書(_U)

en: _Cancel
ja: 取消(_C)

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell's library.  Shotwell cannot continue.
    
    %s
ja: Shotwell のライブラリにアクセスする際に致命的なエラーが発生しました。Shotwell を続行できません。
    
    %s

en: Visit the Yorba web site
ja: Yorba ウェブサイトを訪問する

en: Unable to display help: %s
ja: ヘルプを表示できません: %s

en: _Slideshow
ja: スライドショー(_S)

en: Play a slideshow
ja: スライドショーを開始します

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
ja[0]: 写真/動画のエクスポート

en: Export Photo | Export Photos
ja[0]: 写真のエクスポート

en: Rotating
ja: 回転

en: Undoing Rotate
ja: 回転を元に戻す

en: Flipping Horizontally
ja: 左右反転

en: Undoing Flip Horizontally
ja: 左右反転を元に戻す

en: Flipping Vertically
ja: 上下反転

en: Undoing Flip Vertically
ja: 上下反転を元に戻す

en: Photos
ja: 写真

en: Reverting
ja: 取り消す

en: Undoing Revert
ja: 取り消しを元に戻す

en: Enhancing
ja: 強調

en: Undoing Enhance
ja: 強調を元に戻す

en: Creating New Event
ja: 新規イベントの作成

en: Removing Event
ja: イベントの削除中

en: Moving Photos to New Event
ja: 写真を新しいイベントに移動します

en: Setting Photos to Previous Event
ja: 写真を以前のイベントに設定します

en: Merging
ja: 併合

en: Unmerging
ja: 併合を元に戻す

en: Duplicating photos
ja: 写真の複製

en: Removing duplicated photos
ja: 複製した写真を削除しています

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
ja[0]: ファイルエラーのため %d 個の写真を複製できません

en: Restoring previous rating
ja: 前の評価に戻す

en: Increasing ratings
ja: 評価を上げる

en: Decreasing ratings
ja: 評価を下げる

en: Original photo could not be adjusted.
ja: オリジナルの写真を調整できませんでした。

en: Adjusting Date and Time
ja: 日付と時刻の調整

en: Undoing Date and Time Adjustment
ja: 日付と時刻の調整を元に戻す

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
ja[0]: 以下のオリジナルの写真は調整できませんでした。

en: Time Adjustment Error
ja: 時刻調整エラー

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
ja[0]: 以下の写真ファイルへの時間調整を元に戻せませんでした。

en: Move Photos to Trash
ja: 写真をゴミ箱に移動する

en: Restore Photos from Trash
ja: ゴミ箱から写真を元に戻す

en: Move the photos to the Shotwell trash
ja: 写真を Shotwell のゴミ箱に移動します

en: Restore the photos back to the Shotwell library
ja: 写真を Shotwell ライブラリに戻します

en: Moving Photos to Trash
ja: 写真をゴミ箱へ移動しています

en: Restoring Photos From Trash
ja: ゴミ箱から写真を元に戻しています

en: Flag
ja: フラグを付ける

en: Unflag
ja: フラグを外す

en: Flag selected photos
ja: 選択された写真にフラグを付ける

en: Unflag selected photos
ja: 選択された写真のフラグを外す

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
ja: 写真データベース %s を開く/作成できません: エラーコード %d

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
ja: Nautilus Send-To を起動できません: %s

en: Send To
ja: 送る

en: Unable to export background to %s: %s
ja: %s へバックグランドのエクスポートができません: %s

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
ja: デスクトップ・スライドショーを準備できません: %s

en: Export Video
ja: 動画のエクスポート

en: Export Photos
ja: 写真のエクスポート

en: Unable to export the following photo due to a file error.
ja: ファイルエラーのため以下の写真をエクスポートできません。

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
ja: 
    
    エクスポートを続けますか?

en: Con_tinue
ja: 続行(_T)

en: Unmodified
ja: 未変更のもの

en: Current
ja: 現在のもの

en: _Format:
ja: フォーマット(_F):

en: _Quality:
ja: 品質(_Q):

en: _Scaling constraint:
ja: サイズ変更の基準(_S):

en:  _pixels
ja:  ピクセル(_P)

en: (and %d more)
ja: (その他 %d 個)

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
ja[0]: %d 個の複製した写真はインポートされませんでした:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
ja[0]: %d 個の複製した動画はインポートされませんでした:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
ja[0]: %d 個の複製した写真/動画はインポートされませんでした:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルまたはハードウェアエラーのため %d 個の写真のインポートに失敗しました:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルまたはハードウェアエラーのため %d 個の動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルまたはハードウェアエラーのため %d 個の写真/動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーによって %d 個の写真のインポートに失敗しました:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーのため %d 個の動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーのため %d 個の写真/動画のインポートに失敗しました:

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
ja[0]: %d 個のサポートされていない写真をスキップしました:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
ja[0]: %d 個の画像以外のファイルをスキップしました。

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザが取り消したので %d 個の写真をスキップしました:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザが取り消したので %d 個の動画をスキップしました:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザが取り消したので %d 個の写真/動画をスキップしました:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
ja[0]: %d 枚の写真のインポートが完了しました。

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
ja[0]: %d 個の動画のインポートが完了しました。

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
ja[0]: %d 個の写真/動画のインポートが完了しました。

en: No photos or videos imported.
ja: インポートした写真または動画はありません。

en: Import Complete
ja: インポート完了

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: 1 day
ja: 1 日

en: Rename Event
ja: イベント名の変更

en: Name:
ja: 名前:

en: Edit Title
ja: タイトルの編集

en: Title:
ja: タイトル:

en: _Trash File | _Trash Files
ja[0]: ゴミ箱に捨てる(_T)

en: Only _Remove
ja: 削除のみ(_R)

en: _Keep
ja: 保持する(_K)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: This will destroy all changes made to the external file.  Continue? | This will destroy all changes made to %d external files.  Continue?
ja[0]: 実行すると %d 個の外部ファイルに対して行なったすべての変更点を破棄します。続けますか?

en: Re_vert External Edit | Re_vert External Edits
ja[0]: 外部での編集をやめる(_V)

en: Revert External Edit | Revert External Edits
ja[0]: 外部での編集をやめます

en: This will remove the photo from the library.  Continue? | This will remove %d photos from the library.  Continue?
ja[0]: 実行するとライブラリから %d 個の写真を削除します。続けますか?

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Remove Photo From Library | Remove Photos From Library
ja[0]: ライブラリから写真を削除

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: 24 Hr
ja: 24 時間

en: _Shift photos by the same amount
ja: 写真を同じ時間だけずらす(_S)

en: Set _all photos to this time
ja: すべての写真をこの時刻に設定する(_A)

en: _Modify original file | _Modify original files
ja[0]: オリジナルのファイルを変更する(_M)

en: Original:
ja: オリジナル:

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
ja: %Y年%m月%d日 %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
ja: %Y年%m月%d日 %p %I:%M:%S

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ja: 撮影時刻を以下の時間だけ未来に進めます
    %d %s %d %s %d %s %d %s

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ja: 撮影時刻を以下の時間だけ過去に戻します
    %d %s %d %s %d %s %d %s

en: day | days
ja[0]: 日

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: second | seconds
ja[0]: 秒

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
ja[0]: 
    
    その他 %d 個

en: Tags (separated by commas):
ja: タグ (読点区切り):

en: Welcome!
ja: ようこそ！

en: Welcome to Shotwell!
ja: ようこそ Shotwell へ！

en: To get started, import photos in any of these ways:
ja: 始めるには、以下のいずれかの方法で写真をインポートしてください:

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
ja: <span weight=\"bold\">ファイル %s をフォルダからインポート</span> を選択する

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
ja: Shotwell ウィンドウに写真をドラッグアンドドロップする

en: Connect a camera to your computer and import
ja: コンピュータにカメラを接続してインポートする

en: Import photos from your _F-Spot library
ja: F-Spot のライブラリから写真をインポート(_F)

en: _Import photos from your %s folder
ja: %s フォルダから写真をインポート(_I)

en: You can also import photos in any of these ways:
ja: いずれかの方法で写真をインポートすることができます:

en: _Don't show this message again
ja: このメッセージを再び表示しない(_D)

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
ja: Shotwell はライブラリフォルダに写真をコピーしたり、写真をコピーせずにインポートすることもできます。

en: Co_py Photos
ja: 写真をコピー(_P)

en: _Import in Place
ja: 元の場所でインポート(_I)

en: Import to Library
ja: ライブラリにインポート

en: Original size
ja: オリジナルのサイズ

en: Width or height
ja: 幅または高さ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
ja: %s をモニタできません: ディレクトリではありません (%s)

en: Return to current photo dimensions
ja: 現在の写真サイズに戻す

en: Set the crop for this photo
ja: この写真の切り抜きを設定

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
ja: 切り抜く長方形の縦方向と横方向を回転させます

en: Unconstrained
ja: 制限なし

en: Square
ja: 正方形

en: Screen
ja: 画面

en: Original Size
ja: オリジナルのサイズ

en: SD Video (4 : 3)
ja: SDビデオサイズ (4:3)

en: HD Video (16 : 9)
ja: HDビデオサイズ (16:9)

en: Wallet (2 x 3 in.)
ja: ウォレット (2 x 3 インチ)

en: Notecard (3 x 5 in.)
ja: ノートカード (3 x 5 インチ)

en: 4 x 6 in.
ja: 4 x 6 インチ

en: 5 x 7 in.
ja: 5 x 7 インチ

en: 8 x 10 in.
ja: 8 x 10 インチ

en: 11 x 14 in.
ja: 11 x 14 インチ

en: 16 x 20 in.
ja: 16 x 20 インチ

en: Metric Wallet (9 x 13 cm)
ja: メトリック・ウォレット (9 x 13 cm)

en: Postcard (10 x 15 cm)
ja: ポストカード (10 x 15 cm)

en: Custom
ja: カスタム

en: Size:
ja: サイズ:

en: Close the red-eye tool
ja: 赤目ツールを閉じる

en: Remove any red-eye effects in the selected region
ja: 選択された範囲で赤目現象を取り除きます

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Exposure:
ja: 露出:

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Tint:
ja: 色合い:

en: Temperature:
ja: 温度:

en: Shadows:
ja: シャドウ:

en: Reset Colors
ja: 色をリセット

en: Reset all color adjustments to original
ja: すべての色調整をオリジナルの状態に戻す

en: Temperature
ja: 温度

en: Tint
ja: 色合い

en: Saturation
ja: 彩度

en: Exposure
ja: 露出

en: Shadows
ja: シャドウ

en: Contrast Expansion
ja: コントラストの拡張

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
ja[0]: %d 個の写真/動画

en: %d Video | %d Videos
ja[0]: %d 個の動画

en: %d Photo | %d Photos
ja[0]: %d 枚の写真

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Even_ts
ja: イベント(_T)

en: No Event
ja: イベントなし

en: Events
ja: イベント

en: Undated
ja: 日付なし

en: %Y
ja: %Y年

en: Event %s
ja: イベント %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
ja: %s 用の一時ファイルを作成できません: %s

en: Exporting
ja: エクスポート中

en: File %s already exists.  Replace?
ja: ファイル %s はすでに存在します。置き換えますか?

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: Replace _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: Export
ja: エクスポート

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don't yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
ja: 現在 Facebook にログインしていません。
    
    Facebook アカウントを持っていないのであれば、ログイン処理の間にアカウントを作ることができます。ログイン中に、Shotwell Connect で写真のアップロードの許可やフィードの公開について確認が行われるでしょう。これらの許可は Shotwell Connect の機能として必要です。

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ja: この Shotwell のセッション中に、すでに Facebook にログインとログアウトを行なっています。
    Facebook への公開を続けるには、Shotwell を終了して再起動してから、もう一度公開してみてください。

en: Testing connection to Facebook...
ja: Facebook への接続テスト中...

en: Creating album...
ja: アルバムの作成中...

en: You are logged into Facebook as %s.
ja: %s として Facebook にログインしています。

en: Where would you like to publish the selected photos?
ja: 選択された写真をどこに公開しますか?

en: Publish to an e_xisting album:
ja: 既存のアルバムで公開する(_X):

en: Create a _new album named:
ja: 新しいアルバム名(_N):

en: Videos and new photo albums _visible to:
ja: 動画と新しいフォトアルバムを公開する範囲(_V):

en: _Publish
ja: 公開(_P)

en: _Logout
ja: ログアウト(_L)

en: Just me
ja: 自分のみ

en: All friends
ja: すべての友人

en: Friends of friends
ja: 友人の友人

en: Everyone
ja: 全体

en: Flagged
ja: フラグ付き

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    You must have already signed up for a Flickr account to complete the login process. During login you will have to specifically authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
ja: 現在 Flickr にログインしていません。
    
    ログイン処理が完了するまでに Flickr のサインアップを完了する必要があります。ログイン中に、Shotwell Connect があなたの Flickr アカウントにリンクするのを明確に認証する必要があります。

en: You have already logged in and out of Flickr during this Shotwell session.
    To continue publishing to Flickr, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ja: この Shotwell のセッション中に、すでに Flickr にログインとログアウトを行なっています。
    Flickr への公開を続けるには、Shotwell を終了して再起動してから、もう一度公開してみてください。

en: Preparing to login...
ja: ログインしようとしています...

en: You are logged into Flickr as %s.
ja: %s として Flickr にログインしています。

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month, you have %d megabytes remaining in your upload quota.
ja: あなたのフリーな Flickr アカウントは月ごとのアップロード可能なデータに制限があります。
    今月は、あなたは %d メガバイトのアップロードの割り当てが残っています。

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
ja: あなたの Flickr Pro アカウントは無制限のアップロード容量が与えられています。

en: Photos _visible to:
ja: 写真を公開する範囲(_V):

en: Videos _visible to:
ja: 動画を公開する範囲(_V):

en: Photos and videos _visible to:
ja: 写真と動画を公開する範囲(_V):

en: Photo _size:
ja: 写真のサイズ(_S):

en: Friends & family only
ja: 友人と家族のみ

en: 500 x 375 pixels
ja: 500 x 375 ピクセル

en: 1024 x 768 pixels
ja: 1024 x 768 ピクセル

en: 2048 x 1536 pixels
ja: 2048 x 1536 ピクセル

en: 4096 x 3072 pixels
ja: 4096 x 3072 ピクセル

en: Import From _F-Spot...
ja: F-Spot からインポート(_F)...

en: Import the content of an external F-Spot database
ja: 外部の F-Spot データベースの内容をインポート

en: Import From F-Spot
ja: F-Spot からインポート

en: Unable to unmount camera.  Try unmounting the camera from the file manager.
ja: カメラをアンマウントできません。ファイルマネージャからカメラのアンマウントを試してください。

en: Camera
ja: カメラ

en: Hide photos already imported
ja: 既にインポートした写真を隠す

en: Only display photos that have not been imported
ja: インポートされてない写真を表示

en: _Titles
ja: タイトル(_T)

en: Display the title of each photo
ja: 写真のタイトルを表示します

en: Import _Selected
ja: 選択されたものをインポート(_S)

en: Import the selected photos into your library
ja: 選択した写真をライブラリにインポート

en: Import _All
ja: すべてインポート(_A)

en: Import all the photos into your library
ja: すべての写真をライブラリにインポート

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it.  Continue?
ja: Shotwell がこのカメラにアクセスするため、ファイルシステムからカメラをアンマウントする必要があります。続けますか?

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: Please unmount the camera.
ja: カメラをアンマウントしてください。

en: The camera is locked by another application.  Shotwell can only access the camera when it's unlocked.  Please close any other application using the camera and try again.
ja: カメラが他のアプリケーションによってロックされています。Shotwell はカメラがロックされていない時のみアクセスできます。カメラを使用している他のすべてのアプリケーションを閉じてもう一度試してください。

en: Please close any other application using the camera.
ja: カメラを利用している他のすべてのアプリケーションを閉じてください。

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
ja: カメラからプレビューを取得できません:
    %s

en: Unmounting...
ja: アンマウント中...

en: Fetching photo information
ja: 写真情報を取得中

en: Fetching preview for %s
ja: %s のプレビューを取得中

en: Unable to lock camera: %s
ja: カメラをロックできません: %s

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
ja[0]: カメラから %d 個の写真を削除しますか?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
ja[0]: カメラから %d 個の動画を削除しますか?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
ja[0]: カメラから %d 個の写真/動画を削除しますか?

en: Removing photos/videos from camera
ja: カメラから写真/動画を削除中

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
ja[0]: エラーのためカメラから %d 個の写真/動画を削除できません。

en: Importing...
ja: インポート中...

en: _Stop Import
ja: インポートを停止(_S)

en: Stop importing photos
ja: 画像のインポートを停止

en: Preparing to import...
ja: インポートしようとしています...

en: Imported %s
ja: %s をインポートしました

en: Low (%d%%)
ja: 低 (%d%%)

en: Medium (%d%%)
ja: 中 (%d%%)

en: High (%d%%)
ja: 高 (%d%%)

en: Maximum (%d%%)
ja: 最高 (%d%%)

en: Last Import
ja: 最後にインポートしたもの

en: _Import From Folder...
ja: フォルダからインポート(_I)...

en: Import photos from disk to library
ja: ディスクからライブラリに写真をインポートします

en: Sort _Events
ja: イベントの並び替え(_E)

en: Empty T_rash
ja: ゴミ箱を空にする(_R)

en: Delete all photos in the trash
ja: ゴミ箱にあるすべての写真を削除します

en: View Eve_nt for Photo
ja: 写真のイベントを表示(_N)

en: Go to this photo's event
ja: この写真のイベントに移動

en: _Basic Information
ja: 基本情報(_B)

en: Display basic information for the selection
ja: 選択した写真の基本情報を表示します

en: E_xtended Information
ja: 追加情報(_X)

en: Display extended information for the selection
ja: 選択した写真の追加情報を表示します

en: _Ascending
ja: 昇順(_A)

en: Sort photos in an ascending order
ja: 写真を昇順で並び替える

en: D_escending
ja: 降順(_E)

en: Sort photos in a descending order
ja: 写真を降順で並び替える

en: Import From Folder
ja: フォルダからインポート

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Emptying Trash...
ja: ゴミ箱を空にしています...

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
ja: Shotwell はホームディレクトリに写真をインポートするよう設定されています。

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: Library Location
ja: ライブラリの場所

en: Photos cannot be imported from this directory.
ja: このディレクトリから写真のインポートができませんでした.

en: Tags
ja: タグ

en: Cameras
ja: カメラ

en: Updating library...
ja: ライブラリの更新中...

en: Preparing to auto-import photos...
ja: 写真の自動インポートを行なおうとしています...

en: Auto-importing photos...
ja: 写真の自動インポート...

en: Writing metadata to files...
ja: ファイルにメタデータを書き込んでいます...

en: Processing RAW files...
ja: RAWファイルを処理しています...

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please use the latest version of Shotwell.
ja: あなたの写真ライブラリは、このバージョンのShotwellと互換性がありません。ライブラリはShotwell %s (スキーマ %d)で作成されたもののようです。このバージョンは %s (スキーマ %d)です。最新バージョンのShotwellを利用してください。

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d).  For more information please check the Shotwell Wiki at %s
ja: Shotwell は写真ライブラリのバージョンを %s (スキーマ %d)から %s (スキーマ %d)にアップグレードすることができません。詳しい情報は %s の Shotwell Wikiを確認してください。

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
ja: あなたの写真ライブラリは、このバージョンのShotwellと互換性がありません。ライブラリはShotwell %s (スキーマ %d)で作成されたもののようです。このバージョンは %s (スキーマ %d)です。%s を削除してライブラリを消去した上で、写真を再インポートしてください。

en: Unknown error attempting to verify Shotwell's database: %s
ja: Shotwell のデータベースを検査する際に不明なエラーが発生しました: %s

en: Loading Shotwell
ja: Shotwell を読み込み中

en: [FILE]
ja: [ファイル]

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: 利用可能なコマンドラインオプションの一覧を表示するには '%s --help' を実行してください。

en: Adjust the size of the thumbnails
ja: サムネイルのサイズを調整します

en: Export the selected items to disk
ja: 選択されたアイテムをディスクにエクスポート

en: _Photos
ja: 写真(_P)

en: Ta_gs
ja: タグ(_G)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Increase the magnification of the thumbnails
ja: サムネイルの倍率を上げます

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Decrease the magnification of the thumbnails
ja: サムネイルの倍率を下げます

en: Sort _Photos
ja: 写真の並び替え(_P)

en: _Play Video
ja: 動画の再生(_P)

en: Open the selected videos in the system video player
ja: システムの動画プレイヤーで選択された動画を開きます

en: Display each photo's tags
ja: 写真のタグを表示します

en: By _Title
ja: タイトルで並び替え(_T)

en: Sort photos by title
ja: 写真をタイトルで並び替える

en: By Exposure _Date
ja: 撮影日で並び替え(_D)

en: Sort photos by exposure date
ja: 写真を撮影日で並び替える

en: By _Rating
ja: 評価で並び替え(_R)

en: Sort photos by rating
ja: 写真を評価で並び替える

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
ja: Shotwell は選択された動画を再生できませんでした:
    %s

en: Missing Files
ja: 見つからないファイル

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Photos cannot be exported to this directory.
ja: 写真をこのディレクトリにエクスポートできません。

en: Previous photo
ja: 前の写真

en: Next photo
ja: 次の写真

en: Photo source file missing: %s
ja: 元の写真ファイルが見つかりません: %s

en: _Photo
ja: 写真(_P)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Previous Photo
ja: 前の写真(_P)

en: Previous Photo
ja: 前の写真

en: _Next Photo
ja: 次の写真(_N)

en: Next Photo
ja: 次の写真

en: Increase the magnification of the photo
ja: 写真の倍率を上げます

en: Decrease the magnification of the photo
ja: 写真の倍率を下げます

en: Fit to _Page
ja: ページに合わせる(_P)

en: Zoom the photo to fit on the screen
ja: 写真をズームして画面に合わせます

en: Zoom _100%
ja: 100% ズーム(_1)

en: Zoom the photo to 100% magnification
ja: 写真を 100% の倍率にします

en: Zoom _200%
ja: 200% ズーム(_2)

en: Zoom the photo to 200% magnification
ja: 写真を 200% の倍率にします

en: Remove From Library
ja: ライブラリから削除

en: Removing Photo From Library | Removing Photos From Library
ja[0]: ライブラリから写真を削除しています

en: Unable to export %s: %s
ja: %s をエクスポートできません: %s

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save photo
ja: 写真を保存

en: Save _As...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save photo with a different name
ja: 写真を別の名前で保存します

en: Print the photo to a printer connected to your computer
ja: コンピュータに接続されたプリンタに写真を印刷します

en: Edit
ja: 編集

en: %s does not exist.
ja: %s は存在しません。

en: %s is not a file.
ja: %s はファイルではありません。

en: %s does not support the file format of
    %s.
ja: %s は以下のファイルフォーマットをサポートしていません。
    %s

en: _Save a Copy
ja: コピーを保存(_S)

en: Lose changes to %s?
ja: %s への変更を破棄しますか?

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Error while saving to %s: %s
ja: %s に保存する際にエラーが発生しました: %s

en: Save As
ja: 別名で保存

en: Success
ja: 成功

en: File error
ja: ファイルエラー

en: Unable to decode file
ja: ファイルをデコードできません

en: Database error
ja: データベースエラー

en: User aborted import
ja: ユーザがインポートを中断しました

en: Not a file
ja: ファイルではありません

en: File already exists in database
ja: ファイルがデータベースにすでに存在します

en: Unsupported file format
ja: サポートされていないファイル形式です

en: Not an image file
ja: 画像ファイルではありません

en: Disk failure
ja: ディスク障害です

en: Disk full
ja: ディスクがいっぱいです

en: Camera error
ja: カメラのエラーです

en: Imported failed (%d)
ja: インポートに失敗しました (%d)

en: modified
ja: 変更済み

en: You are not currently logged into Picasa Web Albums.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with Picasa to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the Picasa Web Albums site at least once.
ja: 現在 Picasa ウェブアルバムにログインしていません。
    
    続けるには、Google アカウントにサインアップした上で、Picasa を利用するための設定を行う必要があります。少なくとも一度ブラウザを使って Picasa ウェブアルバムのサイトにログインしておけば、ほとんどのアカウントを設定することができます。

en: Enter the email address and password associated with your Picasa Web Albums account.
ja: Picasa Web Album アカウントのメールアドレスとパスワードを入力してください。

en: Picasa Web Albums didn't recognize the email address and password you entered. To try again, re-enter your email address and password below.
ja: Picasa ウェブアルバムは、入力されたメールアドレスやパスワードを認識しませんでした。もう一度試すには、メールアドレスとパスワードを以下で再入力してください。

en: The email address and password you entered correspond to a Google account that isn't set up for use with Picasa Web Albums. You can set up most accounts by using your browser to log into the Picasa Web Albums site at least once. To try again, re-enter your email address and password below.
ja: 入力されたメールアドレスとパスワードは、Picasa ウェブアルバムを利用する設定がされていない Google アカウントのものです。少なくとも一度ブラウザを使用して Picasa ウェブ アルバムにログインすると、ほとんどのアカウントを設定することができます。もう一度試すには、メールアドレスとパスワードを以下で再入力してください。

en: The email address and password you entered correspond to a Google account that has been tagged as requiring additional security. You can clear this tag by using your browser to log into Picasa Web Albums. To try again, re-enter your email address and password below.
ja: 入力されたメールアドレスとパスワードは、「追加のセキュリティ設定が必要である」とタグ付けされた Google アカウントのもののようです。Picasa ウェブアルバムにブラウザでログインすると、このタグを削除することができます。もう一度試すには、メールアドレスとパスワードを以下で再入力してください。

en: Unrecognized User
ja: 認識できないユーザ

en: Account Not Ready
ja: アカウントが設定されていません

en: Additional Security Required
ja: 追加のセキュリティが必要です

en: _Email address:
ja: メールアドレス(_E):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Go _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Login
ja: ログイン(_L)

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
ja: %s として Picasa Web Album にログインしています。

en: Photos will appear in:
ja: 写真の表示先:

en: An _existing album:
ja: 既存のアルバム(_E):

en: A _new album named:
ja: 新しいアルバム名(_N):

en: L_ist album in public gallery
ja: 一般公開ギャラリーのアルバムを一覧にする(_I)

en: Photo _size preset:
ja: プリセットの写真サイズ(_S):

en: Small (640 x 480 pixels)
ja: 小 (640 x 480 ピクセル)

en: Medium (1024 x 768 pixels)
ja: 中 (1024 x 768 ピクセル)

en: Recommended (1600 x 1200 pixels)
ja: 推奨 (1600 x 1200 ピクセル)

en: Creating category...
ja: カテゴリの作成中...

en: Enter the username and password associated with your Piwigo account, and the URL of your Piwigo installation.
ja: Piwigo アカウントのユーザ名とパスワードと Piwigo のインストール URL を入力してください。

en: No Piwigo installation was found at this URL. Please verify the URL you entered
ja: この URL には Piwigo がインストールされていません。入力した URL を確認してください。

en: Username and/or password invalid. Please try again
ja: ユーザ名かつ/またはパスワードが無効です。もう一度試してください。

en: Invalid URL
ja: 無効な URL

en: _URL of your Piwigo installation:
ja: Piwgo のインストール URL(_U):

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: You are logged into Piwigo as %s.
ja: %s として Piwigo にログインしています。

en: An _existing category:
ja: 既存のカテゴリ(_E):

en: Who can see those pictures ?
ja: 画像を公開する相手は?

en: Admins, Friends, Family, Contacts
ja: 管理者、友人、家族、コンタクト先

en: Admins, Family, Friends
ja: 管理者、家族、友人

en: Admins, Family
ja: 管理者、家族

en: Admins
ja: 管理者

en: Printed Image Size
ja: 印刷する画像サイズ

en: Use a _standard size:
ja: 標準サイズを使用(_S):

en: Use a c_ustom size:
ja: カスタムサイズを使用(_U):

en: _Fill the entire page
ja: ページ全体に広げる(_F)

en: in.
ja: インチ

en: cm
ja: センチメートル

en: _Match photo aspect ratio
ja: 写真のアスペクト比に合わせる(_M)

en: Pixel Resolution
ja: ピクセル解像度

en: _Output photo at:
ja: 写真の出力先(_O):

en: pixels per inch
ja: ピクセル・パー・インチ

en: Image Settings
ja: 画像の設定

en: Unable to print photo:
    
    %s
ja: 写真を印刷できません:
    
    %s

en: %I:%M %p
ja: %p %I:%M

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Items:
ja: アイテム:

en: %d Event | %d Events
ja[0]: %d 個のイベント

en: Date:
ja: 日付:

en: Time:
ja: 時刻:

en: From:
ja: 最古:

en: To:
ja: 最新:

en: Duration:
ja: 時間:

en: %.1f seconds
ja: %.1f 秒

en: Location:
ja: 場所:

en: File size:
ja: ファイルサイズ:

en: Original dimensions:
ja: オリジナルの画像サイズ:

en: Camera make:
ja: カメラのメーカー:

en: Camera model:
ja: カメラのモデル:

en: Flash:
ja: フラッシュ:

en: Focal length:
ja: 焦点距離:

en: Exposure bias:
ja: 露出補正:

en: GPS latitude:
ja: GPS緯度:

en: GPS longitude:
ja: GPS経度:

en: Artist:
ja: 撮影者:

en: Copyright:
ja: 著作者:

en: Software:
ja: ソフトウェア:

en: Extended Information
ja: 追加情報

en: Rotate _Right
ja: 右回転(_R)

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Right
ja: 右回転

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
ja: 写真を右に回転します (Ctrlを押すと左に回転)

en: Rotate _Left
ja: 左回転(_L)

en: Rotate Left
ja: 左回転

en: Rotate the photos left
ja: 写真を左に回転します

en: Flip Hori_zontally
ja: 左右反転(_Z)

en: Flip Horizontally
ja: 左右反転

en: Flip the photos horizontally
ja: 写真を左右反転します

en: Flip Verti_cally
ja: 上下反転(_C)

en: Flip Vertically
ja: 上下反転

en: Flip the photos vertically
ja: 写真を上下反転します

en: _Enhance
ja: 強調(_E)

en: Enhance
ja: 強調

en: Automatically improve the photo's appearance
ja: 自動的に写真の見た目を改善します

en: _Crop
ja: 切り抜き(_C)

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Crop the photo's size
ja: 写真サイズを切り抜きます

en: _Red-eye
ja: 赤目(_R)

en: Red-eye
ja: 赤目

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
ja: 写真のすべての赤目現象を軽減または除去します

en: _Adjust
ja: 調整(_A)

en: Adjust
ja: 調整

en: Adjust the photo's color and tone
ja: 写真の色とトーンを調整します

en: Re_vert to Original
ja: オリジナルに戻す(_V)

en: Revert to Original
ja: オリジナルに戻す

en: Revert to the original photo
ja: オリジナルの写真に戻します

en: Revert External E_dits
ja: 外部編集を元に戻す(_D)

en: Revert to the master photo
ja: 原版の写真に戻す

en: Set as _Desktop Background
ja: デスクトップの背景に設定(_D)

en: Set selected image to be the new desktop background
ja: 選択した画像をデスクトップの壁紙として設定します

en: Set as _Desktop Slideshow...
ja: デスクトップ・スライドショーに設定(_D)...

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo the last action
ja: 最後のアクションを元に戻す

en: _Redo
ja: やり直し(_R)

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo the last undone action
ja: 最後に元に戻したアクションを再実行します

en: Re_name Event...
ja: イベント名の変更(_N)...

en: Rename the selected event
ja: 選択されたイベント名を変更します

en: Make _Key Photo for Event
ja: イベントのキー写真に設定(_K)

en: Make Key Photo for Event
ja: イベントのキーとなる写真に設定します

en: Make the selected photo the thumbnail for the event
ja: 選択された写真をイベントのサムネイルに設定します

en: _New Event
ja: 新しいイベント(_N)

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: Create new event from the selected photos
ja: 選択された写真から新しいイベントを作成

en: Move Photos
ja: 写真を移動

en: Move photos to an event
ja: 写真をイベントに移動します

en: _Merge Events
ja: イベントの併合(_M)

en: Merge
ja: 併合

en: Merge into a single event
ja: 1つのイベントに併合

en: _Set Rating
ja: 評価の設定(_S)

en: Set Rating
ja: 評価の設定

en: Change the rating of your photo
ja: 写真の評価を変更

en: _Increase
ja: 上げる(_I)

en: Increase Rating
ja: 評価を上げる

en: Increase the rating of your photo
ja: 写真の評価を上げます

en: _Decrease
ja: 下げる(_D)

en: Decrease Rating
ja: 評価を下げる

en: Decrease the rating of your photo
ja: 写真の評価を下げます

en: _Unrated
ja: 未評価(_U)

en: Rate Unrated
ja: 未評価にする

en: Setting as unrated
ja: 未評価として設定

en: Remove any ratings
ja: 評価を削除する

en: _Rejected
ja: 対象外(_R)

en: Rate Rejected
ja: 対象外に設定

en: Setting as rejected
ja: 対象外として設定

en: Set rating to rejected
ja: 対象外に設定します

en: Rejected _Only
ja: 対象外のみ(_O)

en: Rejected Only
ja: 対象外のみ

en: Show only rejected photos
ja: 対象外の写真のみ表示します

en: All + _Rejected
ja: すべて+対象外(_R)

en: Show all photos, including rejected
ja: 評価対象外のものを含め、すべての写真を表示します

en: _All Photos
ja: すべての写真(_A)

en: Show all photos
ja: すべての写真を表示します

en: _Ratings
ja: 評価(_R)

en: Display each photo's rating
ja: 写真の評価を表示します

en: _Filter Photos
ja: 写真のフィルタリング(_F)

en: Filter Photos
ja: 写真のフィルタリング

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
ja: フィルタによって表示する写真の数を制限します

en: _Duplicate
ja: 複製する(_D)

en: Duplicate
ja: 複製する

en: Make a duplicate of the photo
ja: 写真の複製を作成する

en: _Export...
ja: エクスポート(_E)...

en: Export to disk
ja: ディスクにエクスポート

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Pu_blish...
ja: 公開(_B)...

en: Publish
ja: 公開

en: Publish to various websites
ja: 色々なウェブサイトに公開します

en: E_dit Title...
ja: タイトルの編集(_D)...

en: Edit title of the selected photo
ja: 選択された写真のタイトルを編集します

en: _Adjust Date and Time...
ja: 日付と時刻の調整(_A)...

en: Adjust Date and Time
ja: 日付と時刻の調整

en: Adjust date and time of selected photos
ja: 選択された写真の日付と時刻を調整します

en: Add _Tags...
ja: タグの追加(_T)...

en: Add Tags
ja: タグの追加

en: Add one or more tags to the selected photos
ja: 選択された写真に1つ以上のタグを追加します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Edit preferences
ja: 設定を編集します

en: _Open With External Editor
ja: 外部エディタで開く(_O)

en: Open the selected photo with an external image editor
ja: 選択された写真を外部の画像エディタで開きます

en: Open With RA_W Editor
ja: RAWエディタで開く(_W)

en: Open the selected photo with a RAW image editor
ja: 選択された写真をRAWエディタで開く

en: Send _To...
ja: 送信(_T)...

en: Send photos by mail or instant message
ja: メールまたはインスタントメッセンジャで写真を送信します

en: _Flag
ja: フラグを付ける(_F)

en: Flag the photos to work with them together
ja: 一緒に作業する写真にフラグを付けます

en: Un_flag
ja: フラグを外す(_F)

en: Unflag the photos
ja: 写真のフラグを外す

en: Unable to launch editor: %s
ja: エディタを起動できません: %s

en: Add Tag "%s"
ja: タグ "%s" を追加

en: Add Tags "%s" and "%s"
ja: タグ "%s" や "%s" を追加

en: _Delete Tag "%s"
ja: タグ "%s" を削除(_D)

en: Delete Tag "%s"
ja: タグ "%s" を削除します

en: Remove the tag "%s" from one photo | Remove the tag "%s" from %d photos
ja[0]: %2$d 個の写真からタグ "%1$s" を削除します

en: Delete Tag
ja: タグの削除

en: Re_name Tag "%s"...
ja: タグ名 "%s" の変更(_N)...

en: Rename Tag "%s" to "%s"
ja: タグ名 "%s" を "%s" に変更します

en: Rename the tag "%s"
ja: タグ名 "%s" を変更します

en: Rename Tag
ja: タグ名の変更

en: Modif_y Tags...
ja: タグの変更(_Y)...

en: Modify Tags
ja: タグの変更

en: Modify the tags for this photo
ja: この写真のタグを変更します

en: Tag Photo as "%s" | Tag Photos as "%s"
ja[0]: 写真に "%s" というタグを付ける

en: Tag the selected photo as "%s" | Tag the selected photos as "%s"
ja[0]: 選択された写真に "%s" というタグを付ける

en: Remove Tag "%s" From _Photo | Remove Tag "%s" From _Photos
ja[0]: 写真からタグ "%s" を削除(_P)

en: Remove Tag "%s" From Photo | Remove Tag "%s" From Photos
ja[0]: 写真からタグ "%s" を削除します

en: Remove tag "%s" from the selected photo | Remove tag "%s" from the selected photos
ja[0]: 選択された写真からタグ "%s" を削除します

en: Unable to rename tag to "%s" because the tag already exists.
ja: すでにタグが存在しているのでタグを "%s" に変更できません。

en: Rate %s
ja: 評価 %s

en: Set rating to %s
ja: 評価を %s に設定

en: Setting rating to %s
ja: 評価を %s に設定

en: Display %s
ja: %s を表示

en: Only show photos with a rating of %s
ja: 評価が %s の写真のみ表示

en: %s or Better
ja: %s 以上

en: Display %s or Better
ja: %s 以上のものを表示します

en: Only show photos with a rating of %s or better
ja: %s 以上の評価の写真のみ表示します

en: Remove the selected photos from the trash
ja: 選択された写真ををゴミ箱から削除

en: Remove the selected photos from the library
ja: 選択されたファイルをライブラリから削除

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: Move the selected photos back into the library
ja: 選択された写真をライブラリに戻します

en: Show in File Mana_ger
ja: ファイルマネージャで開く

en: Open the selected photo's directory in the file manager
ja: ファイルマネージャで選択された写真のディレクトリを開きます

en: Unable to open in file manager: %s
ja: ファイルマネージャで開けません: %s

en: R_emove From Library
ja: ライブラリから削除(_E)

en: Remove the photo from the library
ja: ライブラリから写真を削除します

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_M)

en: Move the selected photos to the trash
ja: 選択された写真をゴミ箱に移動します

en: Move the photo to the trash
ja: 写真をゴミ箱に移動します

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all items
ja: すべてのアイテムを選択します

en: Settings
ja: 設定

en: Delay:
ja: 表示間隔:

en: seconds
ja: 秒

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Back
ja: 戻る

en: Go to the previous photo
ja: 前の写真に戻る

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause the slideshow
ja: スライドショーの一時停止

en: Next
ja: 次へ

en: Go to the next photo
ja: 次の写真に進む

en: Change slideshow settings
ja: スライドショー設定の変更

en: All photo source files are missing.
ja: 元の写真すべてが見つかりません。

en: Play
ja: 再生

en: Continue the slideshow
ja: スライドショーの続行

en: This will remove the tag "%s" from one photo.  Continue? | This will remove the tag "%s" from %d photos.  Continue?
ja[0]: %2$d 個の写真からタグ "%1$s" を削除します。続けますか?

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Delete
ja: 削除

en: Deleting a Photo | Deleting Photos
ja[0]: 写真の削除中

en: %a %b %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日 (%a)

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ja[0]: 実行すると Shotwell ライブラリから %d 個の写真/動画を削除します。ファイルをデスクトップのゴミ箱にも移動しますか?
    
    このアクションは元に戻せません。

en: This will remove the video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ja[0]: 実行すると Shotwell ライブラリから %d 個の動画を削除します。ファイルをデスクトップのゴミ箱にも移動しますか?
    
    このアクションは元に戻せません。

en: This will remove the photo from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ja[0]: 実行すると Shotwell ライブラリから %d 個の写真を削除します。ファイルをデスクトップのゴミ箱にも移動しますか?
    
    このアクションは元に戻せません。

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash.  Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash.  Delete these files?
ja[0]: %d 個の写真/動画をデスクトップのゴミ箱に移動できませんでした。これらのファイルを削除しますか?

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
ja[0]: %d 個の写真/動画を削除できません。

en: Videos
ja: 動画

en: Vi_deos
ja: 動画(_D)

en: _Filter Videos
ja: 動画のフィルタリング(_F)

en: Sort _Videos
ja: 動画の並び替え(_P)

en: _All Videos
ja: すべての動画(_A)

en: View Eve_nt for Video
ja: 動画のイベントを表示(_N)

en: Export Videos
ja: 動画のエクスポート

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
ja: 公開するために必要な一時ファイルが利用できません

en: The selected photos/videos were successfully published.
ja: 選択された写真/動画の公開が完了しました。

en: The selected videos were successfully published.
ja: 選択された動画の公開が完了しました。

en: The selected photos were successfully published.
ja: 選択された写真の公開が完了しました。

en: Fetching account information...
ja: アカウント情報を取得しています...

en: Logging in...
ja: ログイン中...

en: Publish Photos
ja: 写真の公開

en: Publish photos _to:
ja: 写真の公開先(_T):

en: Publish Videos
ja: 動画の公開

en: Publish videos _to
ja: 動画の公開先(_T)

en: Publish Photos and Videos
ja: 写真と動画の公開

en: Publish photos and videos _to
ja: 写真と動画の公開先(_T)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Publishing to %s can't continue because the service could not be contacted.
ja: %s への公開は、サービスと連携できないため続行することができません。

en: Publishing to %s can't continue because communication with the service failed.
ja: サービスとの通信に失敗したため %s への公開を続けることができません。

en: Publishing to %s can't continue due to a protocol error.
ja: プロトコルエラーのため %s への公開を続けることができません。

en: Publishing to %s can't continue because the service returned an error.
ja: %s への公開は、サービスがエラーを返したため続行することができません。

en: Publishing to %s can't continue because the service returned a bad response.
ja: %s への公開は、サービスが誤ったレスポンスを返したため続行することができません。

en: Publishing to %s can't continue because an error occurred.
ja: エラーが発生したため、%s への公開を続けることができません。

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
ja: 他のサービスへの公開を試すには、上のメニューから選択してください。

en: Preparing for upload
ja: アップロードしようとしています

en: Uploading %d of %d
ja: アップロードしています %d / %d

en: One or more of the photos or videos to be published is unavailable
ja: 公開する1つ以上の写真または動画が利用できません

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
ja: 現在 Yandex.Fotki にログインしていません。

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
ja: 現在 YouTube にログインしていません。
    
    続けるには、Google アカウントにサインアップした上で、YouTube を利用するための設定を行う必要があります。少なくとも一度ブラウザを使って YouTube のサイトにログインしておけば、ほとんどのアカウントを設定することができます。

en: Enter the email address and password associated with your YouTube account.
ja: YouTube アカウントのメールアドレスとパスワードを入力してください。

en: YouTube didn't recognize the email address and password you entered. To try again, re-enter your email address and password below.
ja: YouTube は、入力されたメールアドレスやパスワードを認識しませんでした。もう一度試すには、以下でメールアドレスとパスワードを再入力してください。

en: The email address and password you entered correspond to a Google account that isn't set up for use with YouTube. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once. To try again, re-enter your email address and password below.
ja: 入力されたメールアドレスとパスワードは、YouTube を利用する設定がされていない Google アカウントのものです。少なくとも一度ブラウザを使用して YouTube にログインすると、ほとんどのアカウントを設定することができます。もう一度試すには、メールアドレスとパスワードを以下で再入力してください。

en: The email address and password you entered correspond to a Google account that has been tagged as requiring additional security. You can clear this tag by using your browser to log into YouTube. To try again, re-enter your email address and password below.
ja: 入力されたメールアドレスとパスワードは、「追加のセキュリティ設定が必要である」とタグ付けされた Google アカウントのものです。Picasa ウェブアルバムにブラウザでログインすると、このタグを削除することができます。もう一度試すには、メールアドレスとパスワードを以下で再入力してください。

en: You are logged into YouTube as %s.
ja: %s として YouTube にログインしています。

en: Videos will appear in %s
ja: %s での動画の表示先

en: Video privacy _setting:
ja: 動画のプライバシー設定(_S):

en: Public listed
ja: 公開

en: Public unlisted
ja: 限定公開

en: Private
ja: 非公開

en: Set as Desktop Slideshow
ja: デスクトップ・スライドショーに設定

en: Show each photo for
ja: 写真を表示する時間 :

en: period of time
ja: 時間

en: How long each photo is shown on the desktop background
ja: デスクトップの背景に写真を表示する時間です

en: Generate desktop background slideshow
ja: デスクトップの背景スライドショーを作成

en: Shotwell Preferences
ja: Shotwell の設定

en: white
ja: 白

en: black
ja: 黒

en: External Editors
ja: 外部エディタ

en: _Watch library directory for new files
ja: ライブラリのディレクトリで新規ファイルを監視する(_W)

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
ja: タグ、タイトル、他のメタデータをファイルに書き込む(_M)

en: Display
ja: 表示

en: _External photo editor:
ja: 外部のフォトエディタ(_E):

en: External _RAW editor:
ja: 外部のRAWエディタ(_R):

en: _Import photos to:
ja: 写真のインポート先(_I):

en: _Background:
ja: 背景(_B):

en: Preparing pictures for import...
ja: 画像をインポートしようとしています...

en: error
ja: エラー

en: _Albums (or write new):
ja: アルバム (または新規書込み)(_A):

en: Access _type:
ja: アクセスの種類(_T):

en: Disable _comments
ja: コメントを無効にする(_C)

en: _Forbid downloading original photo
ja: オリジナルの写真のダウンロードを禁止する(_F)
