gtranslator master - en to ja translation catalogue (449 entries)

en: Gtranslator PO Editor
ja: Gtranslator 翻訳エディタ

en: Translate and localize applications and libraries
ja: アプリケーションやライブラリのメッセージを翻訳します

en: Autosave files
ja: ファイルの自動保存

en: Autosave interval
ja: 自動保存する周期

en: Check spelling
ja: 単語のスペルチェック

en: Color scheme
ja: 色のスキーム

en: Create backup before saving
ja: バックアップの作成

en: Custom font to use for edit fields.
ja: 独自のフォント

en: Delete compiled GMO files
ja: .gmo ファイルの削除

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
ja: 翻訳メモリに追加する .po ファイルを格納しておくフォルダです。

en: Editor font
ja: 編集時のフォント

en: Filename to restrict search to
ja: 検索対象にするファイル名

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
ja: 翻訳メモリを検索する際に対象にするファイル名。

en: Highlight syntax in edit fields
ja: メッセージの強調表示

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
ja: 編集中のメッセージを強調表示するかどうかです。

en: If true, automatically save files at specified intervals.
ja: 編集中のファイルを指定した間隔で自動的に保存するかどうかです。

en: If true, check the spelling of translated messages.
ja: 翻訳した単語のスペルをチェックするかどうかです。

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
ja: 保存する前にファイルのバックアップを作成するかどうかです。

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
ja: メッセージの中にある空白を記号として表示するかどうかです。

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
ja: 翻訳メモリで検索を行う際に指定したファイルだけを検索対象にするかどうかです。

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
ja: .po ファイルのヘッダ情報を現在利用しているプロファイルのそれで上書きするかどうかです。

en: If true, remove compiled GMO binary files when saving.
ja: 保存時にコンパイル済の .gmo ファイルを削除するかどうかです。

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
ja: メッセージが Fuzzy 状態でなくなったら fuzzy を削除するかどうかです。

en: If true, use a custom font for edit fields.
ja: 翻訳時に独自のフォントを使用するかどうかです。

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
ja: 保存しようとしている .po ファイルに Fuzzy 状態のメッセージが含まれていたら警告するかどうかです。

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
ja: 編集中のファイルを自動的に保存する間隔 (単位は分) です。

en: Make whitespace visible
ja: 空白の表示

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
ja: 編集しているメッセージが翻訳メモリの中にあるメッセージと一致しているかどうかを判定する際のしきい値で、双方のメッセージの長さがいくつまで異なることが許容できるかを表す数値です (ここで指定した数だけ長さが異なっていても同一のメッセージであると判定します)。

en: Maximum difference in message length
ja: メッセージの差異を表す最大値

en: Maximum number of missing words
ja: メッセージに含まれていない単語数の最大値

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
ja: 編集しているメッセージが翻訳メモリの中にあるメッセージと一致しているかどうかを判定する際のしきい値で、双方のメッセージの間に含まれていない単語の数が最大いくつまで許容できるかを表す数値です (ここで指定した数だけ単語が異なっていても同一のメッセージであると判定します)。

en: Message list sort order
ja: メッセージを並べる順番

en: Name of a gtksourceview color scheme to use for syntax highlighting.
ja: メッセージを強調表示する際に使用する gtksourceview 提供の色のスキーム名です。

en: PO directory
ja: .po を格納するフォルダ

en: Remove fuzzy status when message is changed
ja: メッセージ変更時の Fuzzy 削除

en: Restrict search by filename
ja: ファイル名による検索制限

en: Side pane switcher style
ja: サイド・ペイン切り替え器のスタイル

en: Sort order to use in the message list. Possible values are "status", "id", "original_text" and "translated_text".
ja: メッセージを一覧表示する際に使用する並べ方です。指定可能な値: "status"、"id"、"original_text"、"translated_text"

en: Style for switchers in the side pane. Possible values are "icons", "text", "icons_and_text", "tabs" and "system".
ja: サイド・ペインの切り替え器で使用するスタイルです。指定可能な値: "icons"、"text"、"icons_and_text"、"tabs"、"system"

en: Use custom font
ja: 編集時に使用するフォント名です。

en: Use profile values for header
ja: ヘッダ情報の上書き

en: Warn if file contains fuzzy translations
ja: Fuzzy メッセージの警告

en: Others
ja: その他

en: Special variable
ja: 特別な値

en: Tag
ja: タグ

en: gtranslator highlight
ja: Granslator の強調表示

en: Message not found
ja: メッセージがありません

en: Open file for alternate language
ja: 代替言語のファイルを開く

en: File closed
ja: ファイルを閉じる

en: There isn't any file loaded
ja: ロードすべきファイルがありません。

en: _Alternate Language
ja: 代替言語(_A)

en: Show the Alternate Language panel
ja: 代替言語パネルの表示

en: Alternate Language
ja: 代替の言語

en: Load an alternate language.
ja: 代替の言語を読み込みます。

en: Character Map
ja: 文字マップ

en: Insert special characters just by clicking on them.
ja: 特殊な文字をクリックしながら挿入していきます。

en: No dictionary source available with name '%s'
ja: 名前'%s'で利用可能な辞書ソースがありません。

en: Unable to find dictionary source
ja: 辞書ソースが見つかりません

en: No context available for source '%s'
ja: ソース'%s'で利用可能なコンテキストはありません。

en: Unable to create a context
ja: コンテキストを生成できません。

en: Dictionary source '%s' selected
ja: 辞書ソース'%s'が選択されました

en: Strategy '%s' selected
ja: 方針'%s'が選択されました

en: Database '%s' selected
ja: データベース'%s'が選択されました

en: Word '%s' selected
ja: 単語'%s'が選択されました

note: speller
en: Double-click on the word to look up
ja: 検索単語をダブルクリック

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
ja: 使用する方針に一致するものをダブルクリック

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
ja: 使用するソースをダブルクリック

note: db-chooser
en: Double-click on the database to use
ja: 使用するデータベースをダブルクリック

note: * Look up Button
en: Look _up:
ja: 検索(_U):

en: Similar words
ja: 似た単語

en: Available dictionaries
ja: 利用可能な辞書

en: Available strategies
ja: 利用可能な方針

en: Dictionary sources
ja: 辞書ソース

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Look up words in a dictionary.
ja: 辞書を使って単語の意味を調べます。

en: _Fullscreen
ja: 全画面(_F)

en: Place window on fullscreen state
ja: 全画面状態でウィンドウを配置

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Place window in the fullscreen state.
ja: ウィンドウをフルスクリーン表示します。

en: _Next Param
ja: 次のパラメータ(_N)

en: Insert the next param of the message
ja: メッセージの次のパラメータを挿入

en: _Insert Params
ja: パラメータの挿入(_I)

en: Insert Params
ja: 引数の挿入

en: Parameters detection and easy insertion.
ja: 引数を検出して挿入します。

en: _Next Tag
ja: 次のタグ(_N)

en: Insert the next tag of the message
ja: メッセージの次のタグを挿入

en: _Insert Tags
ja: タグの挿入(_I)

en: Insert Tags
ja: タグの挿入

en: Tags detection and easy insertion.
ja: タグを検出して挿入します。

en: <b>Code language of the results:</b>
ja: <b>結果の言語コード:</b>

en: <b>Code language to query open-tran:</b>
ja: <b>Open-Tranに問い合わせる言語コード:</b>

en: Open Tran Settings
ja: Open Tran設定

en: ERROR: could not parse response
ja: エラー; 応答を解析できませんでした

en: ERROR: %d %s
ja: エラー: %d %s

en: FAULT: %d %s
ja: 失敗: %d %s

en: WRONG! Can't get result element %d
ja: 間違い! 結果の要素を取得できません %d

en: Phrase not found
ja: 語句が見つかりませんでした

en: You have to provide a phrase to search
ja: 検索語句を提供する必要があります

en: You have to provide a search language code
ja: 検索する言語コードを提供する必要があります

en: You have to provide a language code for your language
ja: 言語の言語コードを提供する必要があります

en: Type
ja: 形式

en: Look for:
ja: 検索:

en: Open Tran
ja: Open-Tran

en: Look for phrases in Open tran memory translation database.
ja: Open-Tran という翻訳データベースで単語を調べます。

en: <b>Line command:</b>
ja: <b>ラインコマンド:</b>

en: <b>Program command:</b>
ja: <p>プログラムコマンド:</p>

en: Source View Settings
ja: ソースビュアーの設定

en: Use external editor
ja: 外部エディタを使用

en: Please, install %s to be able to show the file
ja: ファイルを表示するために %s をインストールして下さい

en: Paths:
ja: パス:

en: Show the message in the source code.
ja: メッセージを含むソース・コードを表示します。

en: Source Code View
ja: ソース・コード・ビューア

en: Source Viewer
ja: ソースビュアー

en: <b>Source code</b>
ja: <b>ソースコード</b>

en: Subversion: Checkout complete.
ja: Subversion: チェックアウトが完了しました。

en: Please, add a directory path to make the checkout
ja: チェックアウトする辞書のパスを追加して下さい

en: Please, add a Subversion URL
ja: SubversionのURLを追加して下さい

en: Checkout directory
ja: ディレクトリのチェックアウト

en: Checkout repository
ja: リポジトリのチェックアウト

en: Subversion: Commit complete.
ja: Subversion:コミットが完了しました。

[ctx: ChangeLog entry]
note: * Translators: Please change LANGUAGE for your language name in English. * This string is used to fill the ChangeLog entry * For example: "Updated Galician translation" * where LANGUAGE = Galician.
en: LANGUAGE
ja: 言語

en: The ChangeLog file '%s' does not exists
ja: ChangeLogファイル'%s'が存在しません

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
ja: 空のログメッセージを本当に送信しますか？

en: You have to select at least one file to send
ja: 少なくとも1つ以上の送付ファイルを選択する必要があります

en: Commit Changes
ja: 変更のコミット

en: Subversion: Diff complete.
ja: Subversion: 差分取得が完了しました。

en: Please, install %s to be able to diff the file
ja: 差分ファイルを生成できるよう%sをインストールして下さい

en: Diff file
ja: 差分ファイル

en: Diff
ja: 差分

en: Subversion: File will be added on next commit.
ja: Subversion:ファイルは次回コミット時に追加されます。

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: Sync your local copy with the Subversion tree
ja: ローカルコピーをSubversionツリーに同期

en: _Commit
ja: コミット(_C)

en: Commit your changes to the Subversion tree
ja: 変更をSubversionツリーにコミットします

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Add a new file/directory to the Subversion tree
ja: 新たなファイル/ディレクトリをSubversionツリーに追加

en: _Diff
ja: 差分(_D)

en: Diff local PO file with repository PO file
ja: ローカルのPOファイルとリポジトリのPOファイルの差分

en: C_heckout
ja: チェックアウト(_C)

en: Get a new repository copy
ja: 新しいリポジトリのコピーを取得

en: S_ubversion
ja: Subversion(_S)

en: <b>Diff options:</b>
ja: <b>差分のオプション:</b>

en: <b>Diff program:</b>
ja: <b>差分のプログラム</b>

en: <b>Directory to checkout:</b>
ja: <b>ディレクトリをチェックアウト</b>

en: <b>Directory to update:</b>
ja: <b>辞書を更新</b>

en: <b>Information:</b>
ja: <b>情報:</b>

en: <b>Log Message:</b>
ja: <b>ログメッセージ</b>

en: <b>Password:</b>
ja: <b>パスワード</b>

en: <b>Realm:</b>
ja: <b>領域:</b>

en: <b>Select files to Commit:</b>
ja: <b>選択したファイルをコミット</b>

en: <b>Subversion URL:</b>
ja: <b>SubversionのURL:</b>

en: <b>Username:</b>
ja: <b>ユーザ名:</b>

en: Add Log Message to ChangeLog file
ja: ログメッセージをChangeLogファイルに追加

en: Line argument:
ja: ライン引数

en: Program name:
ja: プログラム名:

en: Remember Password
ja: パスワードを記憶

en: Remember this decision
ja: この決定を記憶

en: Repository authorization
ja: リポジトリの認証

en: Retrieving status...
ja: 状態の取得

en: Save the diff file
ja: 差分ファイルの保存

en: Select Folder
ja: フォルダの選択

en: Send Changes
ja: 変更の送信

en: Update repository
ja: リポジトリの更新

en: Use configured program to view the diff
ja: 差分を表示するプログラムの設定

en: label
ja: ラベル

en: A Subversion client plugin based on libsvn.
ja: libsvn を使った Subversion クライアントのプラグインです。

en: Authentication canceled
ja: 認証のキャンセル

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Fingerprint:
ja: 署名:

en: Valid from:
ja: 有効なfrom:

en: Valid until:
ja: 有効なuntil:

en: Issuer DN:
ja: 発行者のDN

en: DER certificate:
ja: DER認証:

en: Deleted: %s
ja: 削除: %s

en: Added: %s
ja: 追加: %s

en: Revert failed: %s
ja: revertに失敗: %s

en: Resolved: %s
ja: 解決: %s

en: Updated: %s
ja: 更新: %s

en: Externally Updated: %s
ja: 外部で更新されました: %s

en: Commit Modified: %s
ja: 修正されたコミット: %s

en: Commit Added: %s
ja: 追加コミット: %s

en: Commit Deleted: %s
ja: 削除されたコミット; %s

en: Commit Replaced: %s
ja: 置換されたコミット: %s

en: Created File: %s
ja: ファイルの作成: %s

en: Modified: %s
ja: 編集: %s

en: Merged: %s
ja: マージ: %s

en: Conflicted: %s
ja: 衝突: %s

en: Missing: %s
ja: 失敗: %s

en: Obstructed: %s
ja: 閉塞: %s

en: Updated to revision %ld.
ja: リビジョン %ldに更新。

en: Subversion: Update complete.
ja: Subversion:更新が完了しました。

en: Modified
ja: 編集

en: Added
ja: 追加

en: Deleted
ja: 削除

en: Conflicted
ja: 衝突しました

en: Missing
ja: 見つかりません

en: Open file for translation
ja: 翻訳するファイルの選択

en: File saved.
ja: ファイルを保存しました

en: Save file as...
ja: 別名で保存...

en: Failed to write profile data into profiles file '%s'
ja: '%s' というプロファイルにデータを書き込めませんでした

en: Current Developers
ja: 現在の開発者

en: Previous Developers
ja: 前バージョンの開発者

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです;フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: このプログラムは有用とは思いますが、その頒布にあたっては市場性及び特定の目的、その適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細については GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧下さい。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ja: あなたは、本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は <http://www.gnu.org/licenses/> をご覧下さい。

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
ja: アプリケーションやライブラリのメッセージを編集するツールです。

en: Copyright © 1999-2008 Free Software Foundation, Inc.
ja: Copyright © 1999-2008 フリーソフトウェア財団

en: About Gtranslator
ja: Gtranslator について

en: Gtranslator Web Site
ja: Gtranslator のウェブサイト

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ja[0]: %d個見つかり置換しました

en: Found and replaced one occurrence
ja: 1つ置換

en: Format:
ja: 書式:

en: Context:
ja: コンテキスト:

en: Extracted comments:
ja: 追加のコメント:

en: <span weight="bold" size="large">Strings added to database</span>
ja: <span weight="bold" size="large">文字列をデータベースに追加しました</span>

en: Profile name: %s
    Translator name: %s
    Translator email: %s
    Language name: %s
    Team email: %s
    Language code: %s
    Character set: %s
    Transfer encoding: %s
    Plural form: %s
    Database path: %s
ja: プロファイル名: %s
    翻訳者の名前: %s
    翻訳者の E-メール: %s
    言語の名前: %s
    翻訳チームの E-メール: %s
    言語のコード: %s
    文字集合: %s
    エンコーディング: %s
    複数形の形式: %s
    データベースのフォルダ: %s

en: None
ja: なし

en: This assistant will help you to create the main profile
    and generate your translation memory database.
ja: このアシスタントはメイン・プロファイルを生成し、
    翻訳メモリのデータベースを作成するお手伝いをします。

en: Assistant
ja: アシスタント

en: <b>Profile name:</b>
ja: <b>プロファイル名:</b>

en: <b>Translator name:</b>
ja: <b>翻訳者の名前:</b>

en: <b>Translator email:</b>
ja: <b>翻訳者の E-メール:</b>

en: <b>Language:</b>
ja: <b>言語の名前:</b>

en: <b>Team email:</b>
ja: <b>翻訳チームの E-メール:</b>

en: Profile
ja: プロファイル

en: <b>Language code:</b>
ja: <b>言語のコード:</b>

en: <b>Character set:</b>
ja: <b>文字集合:</b>

en: <b>Transfer encoding:</b>
ja: <b>エンコーディング:</b>

en: <b>Plural forms:</b>
ja: <b>複数形の形式:</b>

en: <b>Select the path to generate the database:</b>
ja: <b>生成したデータベースを格納するフォルダを指定指定して下さい:</b>

en: <b>Look for a specific PO filename:</b>
ja: <b>特定の PO ファイルを検索する:</b>

en: E.g.: gl.po
ja: 例: ja.po

en: Generate Database
ja: データベースの生成

en: Confirmation
ja: 確認

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Question
ja: 質問

en: Save the changes to document "%s" before closing?
ja: 閉じる前に "%s" ファイルへの変更点を保存しますか？

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ja[0]: %d 個のファイルに対する変更点を完全に失うことになります。

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: 未だ保存していない変更点を含むファイルが %d 個あります。閉じる前に保存しますか？

en: Docum_ents with unsaved changes:
ja: 未だ保存していない変更点を含むファイル(_E):

en: S_elect the documents you want to save:
ja: 保存するファイルを選択して下さい(_E):

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ja: システム管理者によってファイルの保存が禁じられています。

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ja: 保存しないと、全ての変更点を完全に失うことになります。

en: Edit Comment
ja: コメントの編集

en: <b>Write your comments below:</b>
ja: <b>以下にコメントを入力して下さい:</b>

en: Gettext translation
ja: .po ファイル

en: Gettext translation template
ja: .pot ファイル

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Edit Header
ja: ヘッダの編集

en: Char_set:
ja: 文字集合(_S):

en: Comment
ja: コメント

en: Enc_oding:
ja: エンコーディング(_O):

en: Language gro_up email:
ja: 翻訳チームの E-メール(_U):

en: Po file _revision date:
ja: .po ファイルの更新日(_R):

en: Pot _file creation date:
ja: .pot ファイルの生成日(_F):

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project Id _version:
ja: プロジェクトのバージョン(_V):

en: Report msgid _bugs to:
ja: バグの報告先(_B):

en: Translator and Language
ja: 翻訳者と言語

en: Translator's _email:
ja: 翻訳者の E-メール(_E):

en: Translator's _name:
ja: 翻訳者の氏名(_N):

en: Use my options to complete the following entries:
ja: ここで設定したオプションを適用する:

en: _Language:
ja: 言語(_L):

en: Jump To
ja: ジャンプ

en: <b>Enter message number:</b>
ja: <b>メッセージの番号を入力して下さい:</b>

en: Active
ja: 有効

en: <span weight="bold" size="large">Impossible to remove the active profile</span>
ja: <span weight="bold" size="large">現在有効になっているプロファイルは削除できません</span>

en: Another profile should be selected as active before
ja: 未だ有効になっていない別のプロファイルを選択して下さい。

en: <span weight="bold" size="large">Are you sure you want to delete this profile?</span>
ja: <span weight="bold" size="large">このプロファイルを削除してもよろしいですか？</span>

en: Gtranslator Preferences
ja: Gtranslator の設定

en: <b>Anchor style</b>
ja: <b>アンカーのスタイル</b>

en: <b>Autosave</b>
ja: <b>自動保存</b>

en: <b>Configuration</b>
ja: <b>設定</b>

en: <b>Contents</b>
ja: <b>内容</b>

en: <b>Database</b>
ja: <b>データベース</b>

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: <b>Scheme color</b>
ja: <b>色のスキーム</b>

en: <b>Text Display</b>
ja: <b>メッセージの表示</b>

en: Add to Database
ja: データベースに追加する

en: Check _spelling
ja: スペルをチェックする(_S)

en: Create a _backup copy of files before saving
ja: 保存する前にバックアップを作成する(_B)

en: Editor
ja: エディタ

en: Editor _font:
ja: エディタのフォント(_F):

en: Files
ja: ファイル

en: Interface
ja: インタフェース

en: Make _whitespace visible
ja: 空白を記号として表示する(_W)

en: Max. # of missing words:
ja: 無視できる単語の数 (最大値):

en: Max. difference in sentence length:
ja: 無視できるメッセージの長さ (最大値):

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Select directory contains PO files:
ja: .po ファイルが置かれているフォルダを選択:

en: Text
    Icons
    Text + Icons
    Gnome toolbar setting
    Tabs
ja: ラベル
    アイコン
    ラベルとアイコン
    デスクトップの設定
    タブ

en: Translation Memory
ja: 翻訳メモリ

en: Use _custom font
ja: フォントを指定する(_C):

en: Use only files with this name:
ja: 次の名前のファイルだけ使用する:

en: _Autosave files every
ja: 自動保存する(_A):

en: _Delete compiled GMO files
ja: コンパイル後の .gmo ファイルを削除する(_D)

en: _Highlight message syntax
ja: メッセージを強調表示する(_H)

en: _Remove fuzzy status if message is changed
ja: メッセージを変更したら Fuzzy を解除する(_R)

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
ja: .po ファイルに Fuzzy なメッセージが含まれていたら警告する(_W)

en: _minutes
ja: 分ごと(_M)

en: <span weight="bold" size="large">The profile name already exists</span>
ja: <span weight="bold" size="large">その名前のプロファイルは既に存在しています</span>

en: gtranslator Profile
ja: gtranslator のプロファイル

en: Example: nplurals=2; plural=(n != 1);
ja: 例: nplurals=2; plural=(n != 1);

en: <b>Language Settings</b>
ja: <b>言語の設定</b>

en: <b>Profile Information</b>
ja: <b>プロファイルの情報</b>

en: <b>Translator Information</b>
ja: <b>翻訳者の情報</b>

en: Character _set
ja: 文字集合(_S)

en: Language _code:
ja: 言語のコード(_C):

en: N_ame:
ja: 名前(_A):

en: Transfer en_coding:
ja: エンコーディング(_C):

en: _Email:
ja: E-メール(_E):

en: _Name:
ja: 氏名(_N):

en: _Plural forms:
ja: 複数形の形式(_P):

en: _Team email:
ja: 翻訳チームの E-メール(_T):

en: Replace
ja: 置換

en: Find
ja: 検索

en: Replace _All
ja: 全て置換(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Include fuzzy strings
ja: Fuzzy な文字列を含める

en: Match _entire word only
ja: 完全に一致する単語だけ(_E)

en: Original text
ja: 原文のメッセージ

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Replace _with:
ja: 置換後の文字列(_W):

en: Search _backwards
ja: 先頭に向かって検索する(_B)

en: Translated text
ja: 翻訳済のメッセージ

en: _Match case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: _Search for:
ja: 検索する文字列(_S):

en: _Wrap around
ja: 折り返しも対象にする(_W)

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: %s: malformed file name or URI.
ja: %s: ファイル名または URI が間違っています

note: Setup command line options
en: - Edit PO files
ja: - .po ファイルを編集する

en: Error during GConf initialization: %s.
ja: GConf の初期化中にエラー: %s

en: Error setting the default window icon: %s
ja: デフォルトのウィンドウ・アイコンの設定でエラー: %s

en: Status
ja: 状態

en: Original Text
ja: 原文のメッセージ

en: Translated Text
ja: 翻訳済みのメッセージ

en: <b>Path:</b> %s
ja: <b>パス名:</b> %s

en: Close document
ja: このファイルを閉じます

en: Failed opening file '%s': %s
ja: '%s'というファイルを開けませんでした: %s

en: The file is empty
ja: ファイルは空です

en: Gettext returned a null message domain list.
ja: Gettext が null ドメイン・リストを返しました

en: No messages obtained from parser.
ja: パーサからメッセージを取得できませんでした

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named '%s.po'.
ja: *.pot という拡張子でファイルを保存します。
    .pot ファイルはプログラムのコンパイル時に生成されます。
    翻訳するファイルには '%s.po' という名前を付けて下さい。

en: There was an error writing the PO file: %s
ja: .po ファイルの保存中にエラー: %s

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Enabled
ja: 有効

en: _About
ja: 情報(_A)

en: C_onfigure
ja: 設定(_O)

en: A_ctivate
ja: 有効にする(_C)

en: Ac_tivate All
ja: 全て有効にする(_T)

en: _Deactivate All
ja: 全て無効にする(_D)

en: Active plugins
ja: 利用可能なプラグインの一覧

en: _About Plugin
ja: プラグインについて(_A)

en: C_onfigure Plugin
ja: プラグインの設定(_O)

en: INS
ja: [挿入]

en: OVR
ja: [上書き]

en: There is an error in the message:
ja: メッセージの中にエラーが含まれています:

en: Open comment dialog
ja: コメント編集ダイアログを開きます

en: Plural %d
ja: 複数形 %d

en: Message Table
ja: メッセージのテーブル

en: Context
ja: コンテキスト

en: <b>Original Text:</b>
ja: <b>原文のメッセージ:</b>

en: <b>Translate_d Text:</b>
ja: <b>翻訳済のメッセージ:</b>

note: Translaters: This string is for a toggle to display a toolbar. * The name of the toolbar is automatically computed from the widgets * on the toolbar, and is placed at the %s. Note the _ before the %s * which is used to add mnemonics. We know that this is likely to * produce duplicates, but don't wor
en: Show “_%s”
ja: “_%s”を表示する

en: _Move on Toolbar
ja: ツールバーに移動(_M)

en: Move the selected item on the toolbar
ja: ツールバーの選択された項目に移動

en: _Remove from Toolbar
ja: ツールバーから削除(_R)

en: Remove the selected item from the toolbar
ja: ツールバーから選択した項目を削除

en: _Delete Toolbar
ja: ツールバーの削除(_D)

en: Remove the selected toolbar
ja: 選択したツールバーを削除

en: Separator
ja: 区切り

en: Running recovery...
ja: リカバリの実行中…

en: There was an error recovering the database: %s
ja: データベースのリカバー時にエラーが発生しました: %s

en: There was an error in database: %s
ja: データベースにエラーがあります: %s

en: Insert Option nº %d
ja: オプションNo.%dの挿入

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Level
ja: レベル

en: String
ja: 文字列

en: Unable to find file %s.
ja: ファイル %s が見つかりません

en: Please check your installation.
ja: インストールを確認して下さい

en: Unable to display help. Please make sure Gtranslator documentation package is installed.
ja: ヘルプを表示できません。Gtranslator のドキュメントが入ったパッケージがインストールされているか確認して下さい。

en: gtkspell error: %s
ja: gtkspell のエラー: %s

en: GtkSpell was unable to initialize.
     %s
ja: GtkSpell を初期化できませんでした。
     %s

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

note: { "Bookmarks", NULL, N_("_Bookmarks") }, { "Actions", NULL, N_("_Actions") },
en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Go
ja: ジャンプ(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Open a PO file
ja: .po ファイルを開きます

en: _Recent Files
ja: 最近開いたファイル(_R)

en: Quit the program
ja: Gtranslator を終了します

note: Edit menu
en: T_oolbar
ja: ツールバー(_O)

en: Edit gtranslator preferences
ja: Gtranslator の設定を変更します

en: _Header...
ja: ヘッダ(_H)...

note: Help menu
en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Save the current file
ja: このファイルを保存します

en: Save the current file with another name
ja: このファイルに別の名前を付けて保存します

en: Close the current file
ja: このファイルを閉じます

en: Undo last operation
ja: 最後に実施した操作を行う前に戻します

en: Redo last undone operation
ja: 最後に実施した操作をやり直します

en: Cut the selected text
ja: 選択した文字列を切り取ります

en: Copy the selected text
ja: 選択した文字列をコピーします

en: Paste the contents of the clipboard
ja: クリップボードの内容を貼り付けます

en: Clear the selected translation
ja: 選択したメッセージの訳文をクリアします

en: C_omment...
ja: コメント(_O)...

en: Edit message comment
ja: このメッセージのコメントを編集します

en: Copy _Message to Translation
ja: 原文のコピー(_M)

en: Copy original message contents to the translation field
ja: 原文のエントリにある文字列を翻訳済のエントリにそのままコピーします

en: Toggle _Fuzzy Status
ja: Fuzzy の ON/OFF(_F)

en: Toggle fuzzy status of a message
ja: このメッセージの Fuzzy 状態を ON/OFF します

en: _Translation Memory
ja: 翻訳メモリ(_T)

note: View menu
en: _Context
ja: コンテキスト(_C)

en: Show the Context panel
ja: このメッセージのコンテキストを表示します

en: Show the Translation Memory panel
ja: 翻訳メモリの一覧を表示します

note: { "ViewSidePane", NULL, N_("Side _Pane"), "F9", N_("Show or hide the side pane in the current window"), NULL }, Bookmarks menu { "BookmarksAdd", GTK_STOCK_ADD, N_("_Add Bookmark"), "<control>D", N_("Add a bookmark to the current message"), NULL}, { "BookmarksEdit", GTK_STOCK_EDIT, N_("_Edit Bookmark
en: Prev F_ile
ja: 前のファイル(_I)

en: Go to the next file
ja: 次のファイルにジャンプします

en: Next Fi_le
ja: 次のファイル(_F)

en: Go to the first message
ja: 先頭のメッセージにジャンプします

en: Move back one message
ja: 一つ前のメッセージにジャンプします

en: Move forward one message
ja: 次のメッセージにジャンプします

en: Go to the last message
ja: 最後のメッセージにジャンプします

en: Next Fuz_zy
ja: 次の fuzzy(_Z)

en: Go to the next fuzzy message
ja: 次の Fuzzy なメッセージにジャンプします

en: Previous Fuzz_y
ja: 前の Fuzzy(_Y)

en: Go to the previous fuzzy message
ja: 前の Fuzzy なメッセージにジャンプします

en: Next _Untranslated
ja: 次の未訳(_U)

en: Go to the next untranslated message
ja: 翻訳していない次のメッセージにジャンプします

en: Previ_ous Untranslated
ja: 前の未訳(_O)

en: Go to the previous untranslated message
ja: 翻訳していない前のメッセージにジャンプします

en: Next Fu_zzy or Untranslated
ja: 次の Fuzzy または未訳(_Z)

en: Go to the next fuzzy or untranslated message
ja: 次の Fuzzy か未訳のメッセージにジャンプします

en: Pre_vious Fuzzy or Untranslated
ja: 前の Fuzzy または未訳(_V)

en: Go to the previous fuzzy or untranslated message
ja: 前の Fuzzy か未訳のメッセージにジャンプします

en: Jumps to a specific message
ja: 指定した番号のメッセージにジャンプします

en: Search for text
ja: 文字列を検索します

en: Search for and replace text
ja: 文字列を検索して置換します

en: Untranslated
ja: 未訳

en: Translated
ja: 翻訳済み

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: Current: %d
ja: 現在: %d

en: Total: %d
ja: 合計: %d

en: Untranslated: %d
ja: 未訳: %d

note: * Translators: The title of the window when there is only one tab
en: gtranslator - %s
ja: Gtranslator - %s

en: gtranslator - *%s
ja: Gtranslator - *%s

en: gtranslator
ja: Gtranslator

en: Toolbar Editor
ja: ツールバー・エディタ

en: Documents
ja: ドキュメント
